РЕЗУЛЬТАТИ ВСЕУКРАЇНСЬКОГО ОПИТУВАННЯ ПРО КУЛЬТУРНІ ПРАВА ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ.

20 жовтня у музеї історії міста Києва відбулася презентація результатів всеукраїнського опитування про культурні права людей з інвалідністю. Це перше в Україні репрезентативне опитування щодо стану дотримання культурних прав людей з різними видами інвалідності.

Ключові результати дослідження.

 

Опитування було проведено командою громадської організації людей з інвалідністю Fight For Right у партнерстві з Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС). Дослідження проведено з 15 до 22 вересня 2021 року методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Опитано 2002 респондентів. Вибірка репрезентативна для дорослого населення (віком 18 років і старше) України. До вибірки не включаються території, які тимчасово не контролюються владою України – АР Крим, окремі райони Донецької та Луганської областей. Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищує: 2,4%.

Серед спікерів і спікерок заходу були: Юлія Сачук, голова громадської організації людей з інвалідністю Fight For Right, Ярослав Петраков, генеральний директор Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Міністерства культури та інформаційної політики України, Оксана Прасюк, керівниця аналітичного відділу Українського культурного фонду, проф. Володимир Паніотто, генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології, Леоніда Пономарьова, депутатка Київської обласної ради VIII скликання та Надія Добрянська, аналітикиня дослідження.

Юлія Сачук під час презентації зауважила:

“Доступність культури для людей з інвалідністю часто маскується протилежними поняттями: пільгові квитки, переклад жестовою мовою одного зі ста концертів чи звукоопис до одного зі ста фільмів. Або “занесемо на руках на другий поверх” замість зробити безпершкодною будівлю. Я втомилася спостерігати за цим, а особливо непокоїть, що й влада підтримує такі “практики”. Пандемія коронавірусу актуалізувала потребу змінювати ситуацію”.

 

Основна мета проекту “Мистецтво для всіх” та дослідження, наголосила Юлія, –  “Привідкрити завісу до істинної ситуації з дотриманням культурних прав людей з інвалідністю: дізнатися саме їх думки, вподобання, перешкоди, з якими стикаються у реалізації культурних прав. І наскільки взагалі люди з та без інвалідності знають про доступність мистецтва в Україні? Адже політика реалізується, приймаються постанови і стратегії, виділяються кошти з державного бюджету”

 

Чи є вони ефективними? До прикладу, більше половини дорослого населення України без інвалідності (56.3%) вважають, що люди з інвалідністю мають можливість відвідувати всі культурні заходи на однаковому рівні з людьми без інвалідності. І ця цифра говорить про незнання суспільства про те, що як мінімум десята його частина залишається сегрегованою, поза культурним життям в країні. Ми отримали перші відповіді, кожну відповідь, цифру, закономірність варто досліджувати далі”.